Як підтримати дітей у часи невизначеності та стресу?
Що б не відбувалося, ми залишаємося для дітей головною опорою.🤔 Дізнайтеся, як дитина бачить події та як реагує на них?
Ставте відкриті запитання, дайте зрозуміти, що готові говорити у будь-який час, а розпочати розмову допоможуть малювання, ваші розповіді й інші види спільної діяльності.
👪 Будьте відкриті і говоріть з дитиною зрозумілими для неї словами.
Діліться власним баченням ситуації, але стримуйте емоції. Якщо ви не можете відповісти на запитання дитини - це нормально.
🤯 Говоріть про емоції.
Замість «не переживай» чи «тобі не варто злитись» скажіть краще «Я бачу, що ти переживаєш через те, які обставини склались у країні, я теж хвилююсь». Не варто давати обіцянок, які не залежать від вас: «все буде добре», «нічого не станеться», натомість скажіть: «що би не сталось, головне – ми одне в одного є». Якщо діти грають чи малюють «війну» – не забороняйте їм. Саме так вони допомагають собі впоратися зі своїми емоціями.
✊ Поділіться з дитиною планом на випадок надзвичайних подій.
Обговоріть, де ви можете зустрітися, якщо не працюватиме мобільний зв’язок; до кого з дорослих можна звертатися за допомогою, якщо дитина опинилася у людному місці без вас; які речі краще взяти з собою, а які необхідно буде залишити у разі евакуації тощо.
📖 Залучайте дитину до позитивної діяльності.
Зараз діти особливо потребують емоційного контакту з опікунами. Це може бути читання разом, гра або фізична активність. Намагайтеся максимально зберігати рутиний режим, особливо перед сном.
🧘 Дбайте про себе.
Дитина копіює ваші реакції та емоції, тому їй важливо відчувати ваш спокій. Якщо ви занепокоєні або засмучені, знайдіть час для себе, поспілкуйтеся про те, що вас непокоїть, з дорослими, яким довіряєте.
🧐 Обережно закінчуйте розмови.
Оцініть мову тіла дитини, тон голосу, дихання. Їй важливо знати, що ви поруч і готові говорити у будь-який час.